You are here9.11.2010 Jihomoravský kraj - NE VE!

9.11.2010 Jihomoravský kraj - NE VE!


By Latalova Kristyna - Posted on 10 Listopad 2010

Jihomoravský kraj odmítl větrníky kvůli krajinnému rázu

 
Zveřejněno: 09.11.2010 09:59
 
(čtk) - Ve Vranovské Vsi větrný park nevznikne. Nesouhlasí s ním krajský úřad a zdůvodňuje své rozhodnutí možností návratu orla mořského a poškozením krajiny.
Kvůli dálnici by Jihomoravský kraj orla mořského zřejmě nechránil, ale když jde o větrné elektrárny, hodí se. Krajský úřad Jihomoravského kraje nesouhlasí s výstavbou větrného parku ve Vranovské Vsi na Znojemsku. Hlavním důvodem je výrazné ovlivnění krajinného rázu, který by stavba elektrárny přinesla. ČTK to zjistila z webové stránky krajského úřadu.
Ve Vranovské Vsi chtěla původně stavět společnost Ráj dřeva s.r.o. Její záměr však v září převzala brněnská společnost AIRION a.s. Záměr byl v minulosti posuzován také pro různý počet větrníků. Poslední verze měla obsahovat čtyři větrníky o celkovém výkonu osm megawatthodin.
Realizaci stavby nedoporučil ani odborný posudek, který byl v průběhu posuzování stavby z hlediska dopadů na životní prostředí zpracován. S tímto závěrem se nyní ztotožnil i Krajský úřad v Brně.
„Hlavním důvodem pro vydání nesouhlasného stanoviska je výrazné ovlivnění krajinného rázu," uvedla ve stanovisku kraje vedoucí odboru životního prostředí Anna Hubáčková.
Ve zdůvodnění je mimo jiné zdůrazněno nevhodné umístění větrníků „do pohledově exponované volné části venkovské krajiny s převažujícím venkovským využitím". Podle kraje charakter staveb neodpovídá konkrétnímu národopisnému regionu. Realizací větrníků o výšce stožáru 108 metrů a průměru vrtulí 82 metrů by přinesla zásadní změnu prostorového měřítka krajiny a narušení integrity krajinného celku, který zahrnuje i přírodní park Jevišovka. Dalším důvodem vydání nesouhlasného stanoviska je podle kraje možnost opětovného zahnízdění orla mořského.
Jihomoravský krajský úřad obdobně v srpnu letošního roku vydal nesouhlasné stanovisko k projektu výstavby větrných elektráren, které v obci Rešice na Znojemsku nedaleko Jaderné elektrárny Dukovany chtěla postavit společnost ČEZ.
 
© Vydavatelství Referendum s.r.o. 2010