You are herePřenosová síť v ohrožení
Přenosová síť v ohrožení
Přenosová síť v ohrožení
Dramatické zvýšení výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, způsobené zejména výrazným rozvojem fotovoltaiky (solárních panelů), už pro Česko znamená reálné ohrožení rozvodné sítě. Pokud by solární a větrné elektrárny byly připojovány do sítě stejným tempem jako doposud, hrozí podle společnosti ČEPS, která v ČR provozuje přenosovou soustavu, výpadky v dodávkách proudu domácnostem i firmám.
Společnost se proto minulý týden obrátila na distribuční společnosti, ČEZ, E.ON a Pražskou energetiku (PRE), aby přestaly k síti připojovat nové obnovitelné zdroje. Jak uvedla mluvčí ČEPS Jana Jabůrková, společnost musí předcházet stavu nouze, což v případě, že do soustavy je připojeno více výkonu, než z ní lze odebrat, nelze zabezpečit. Dále uvedla, že na konci loňského roku bylo do přenosové soustavy v Česku připojeno přes 600 megawattů výkonu fotovoltaických a větrných elektráren, přičemž dalších 3500 megawattů výkonu by mělo být připojeno do soustavy na základě kladných stanovisek vydaných Energetickým regulačním úřadem. Jejich uvedením do provozu by ale přenosová síť pravděpodobně zkolabovala. ČEPS plánuje investice ve výši 5 miliard korun ročně na posílení sítě, ani to by však nestačilo.
Distribuční společnosti zatím vyhodnocují situaci, s varováním ČEPS ale souhlasí. „Informace od ČEPS vyhodnocujeme. Už v listopadu loňského roku jsme ale upozorňovali, že současné tempo připojování obnovitelných zdrojů je neudržitelné. Jak z finančních důvodů, neboli rychle rostoucích nákladů domácností i firem na podporu obnovitelných zdrojů, tak z hlediska spolehlivosti fungování přenosové soustavy, řekl Právu mluvčí E.ON Vladimír Vácha.
Energetický regulační úřad, který se snaží solární boom zastavit, sice pro letošek snížil výkupní cenu o zákonné maximum pět procent, investice do fotovoltaiky přesto zůstávají extrémně výhodné zejména pro zahraniční investory. Výkupní ceny v Německu klesly o 11 procent a jsou v současnosti téměř o 40 procent nižší než výkupní ceny v České republice.
Úřad se snaží změnit zákon o obnovitelných zdrojích tak, aby mohl snižovat výkupní ceny elektřiny o více než pět procent ročně s platností od příštího roku. Od roku 2011 by chtěl úřad snížit výkupní cenu elektřiny ze slunce o 25 až 30 procent. To by podle předsedy úřadu Josefa Fiřta vyrovnalo výnosnost investic s výnosností ostatních obnovitelných zdrojů. Připravenou novelu zákona ale ještě mohou změnit poslanci.
Celý článek si můžete přečíst na:
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.